Terapia par
Czasami relacja, która kiedyś dawała poczucie bliskości i bezpieczeństwa, staje się źródłem napięcia, nieporozumień, złości i bólu. Coraz częstsze kłótnie, trudności w komunikacji, oddalenie emocjonalne czy brak wzajemnego zrozumienia mogą sprawić, że w związku pojawia się poczucie samotności i bezradności. Nie oznacza to jednak, że musicie zostać z tym sami.
Terapia par daje możliwość, aby bezpiecznie zatrzymać się i przyjrzeć temu, co dzieje się między Wami. To czas na spokojną rozmowę, lepsze zrozumienie swoich emocji, potrzeb i wzajemnych oczekiwań. W atmosferze szacunku, dyskrecji i empatii pomagamy parom odnaleźć drogę do odbudowy relacji, poprawy komunikacji i odzyskania bliskości.
Problem jest szczególnie bolesny dla rodziców i opiekunów, gdy dziecko nie chce rozmawiać o swoich trudnościach albo nie potrafi tego zrobić, ze względu na współistniejące zaburzenia rozwoju (np. Zespół Aspergera). Dlatego cennym wsparciem w wypracowaniu tych umiejętności jest TUS, czyli Trening Umiejętności Społecznych dla dzieci i młodzieży. Jest to forma pracy grupowej, która rozwija kompetencje społeczne poprzez wzmacnianie i rozwijanie prawidłowych wzorców zachowań oraz korygowanie tych niepożądanych.
Kiedy warto skorzystać z terapii par?
- Coraz częściej dochodzi między Wami do konfliktów i nieporozumień
- Czujecie oddalenie emocjonalne lub brak bliskości
- Trudno Wam rozmawiać bez wzajemnych pretensji i napięcia
- Pojawił się kryzys związany ze zdradą lub utratą zaufania
- Macie trudności w podejmowaniu wspólnych decyzji
- Czujecie, że przestajecie się rozumieć
- Problemy codzienności zaczynają dominować w Waszej relacji
- Chcecie nauczyć się lepiej komunikować i budować zdrową relację
- Stoicie przed ważną zmianą życiową i potrzebujecie wsparcia
Co może dać Wam terapia par?
- Lepsze zrozumiecie siebie nawzajem
- Nauczycie się spokojnej i skutecznej komunikacji
- Odbudujecie poczucie bezpieczeństwa i zaufania
- Zmniejszą się napięcia i częstotliwość konfliktów
- Wzmocnicie wzajemną więź emocjonalną
- Nauczycie się dostrzegać wzajemne potrzeby i emocje
- Wypracujecie nowe sposoby radzenia sobie z trudnościami
- Będziecie bardziej świadome budować satysfakcjonującą relację
Na czym polega terapia par?
Podczas wspólnych spotkań przyglądamy się temu, co dzieje się w relacji i jakie mechanizmy wpływają na pojawiające się trudności. Określamy potrzeby i oczekiwania. Rolą terapeuty nie jest ocenianie ani wskazywanie, kto ma rację, ale stworzenie bezpiecznej przestrzeni do rozmowy i wzajemnego usłyszenia siebie.
Pomagamy zrozumieć źródła konfliktów, nazwać emocje oraz odnaleźć sposoby budowania relacji opartej na większej bliskości, szacunku i zaufaniu. Każda para jest inna, dlatego sposób pracy zawsze dostosowujemy indywidualnie do Waszych potrzeb i trudności.
Czasami terapia pomaga odbudować relację i odzyskać wzajemną bliskość. Innym razem umożliwia spokojne uporządkowanie emocji i podjęcie ważnych decyzji dotyczących przyszłości związku. Niezależnie od sytuacji, nie musicie przechodzić przez to sami.
