Psychoterapia Wejherowo
Nasz Gabinet Centrum Terapii i Wsparcia zajmuje się pomocą zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Doskonale wiemy, z jak wieloma problemami musi się zmagać współczesne społeczeństwo, dlatego postanowiliśmy założyć nasze centrum. Jeżeli dręczą Cię kwestie sporne z innymi osobami, to serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Pomoże Ci profesjonalny mediator.
Czym jest mediacja?
Mediacja jest to dobrowolna procedura, w której mediator, jako osoba bezstronna i neutralna pomaga Stronom – uczestnikom – doprecyzować kwestie sporne, ustalić aktualne potrzeby, oraz pomóc w wypracowaniu satysfakcjonującego porozumienia.
Jako stały mediator przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku pomogę Tobie:
- Sporządzić ugodę alimentacyjną w czasie krótszym, niż sprawa w sądzie
- Uporządkować swoje sprawy związane z rozwodem, np. podział majątku
- W przyjaznej atmosferze ustalić kontakty ze swoimi dziećmi
Uczestnicy mediacji dobrowolnie biorą udział w mediacji. Na pierwszym spotkaniu obowiązkiem mediatora jest odebranie od stron dobrowolnej zgody na mediację. Strony mogą wycofać się na każdym etapie postępowania mediacyjnego. Mediator nie może wywierać żadnej presji, aby nakłonić strony do udziału w mediacji. Jednocześnie wiąże się to z przystąpieniem do mediacji w dobrej wierze i dobrowolnym wypełnianiem wszystkich przyjętych na siebie w trakcie mediacji zobowiązań.
Strony w mediacji mają równe prawa i są jednakowo traktowane. Mediator nie podejmuje się prowadzenia mediacji, będąc spokrewnionym z którąś ze stron lub pozostając z nią w jakichkolwiek innych związkach. Mediator, jako strażnik procedury mediacyjnej, nie staje po żadnej stronie. Nie wyróżnia żadnej z nich. Respektując godność stron, mediator umożliwia im odnoszenie się do siebie z szacunkiem.
Mediator jest neutralny co do przedmiotu sporu i znalezionych rozwiązań. To strony pracują nad porozumieniem. Mediator stara się wypracowane postanowienia urealnić i ukonkretnić. Nie podpowiada stronom własnych rozwiązań, nawet gdyby uznał je za lepsze. Mediator nie narzuca też stronom swojego światopoglądu i wartości.
Wszystko, co jest poruszane na spotkaniu informacyjnym i posiedzeniu mediacyjnym jest poufne. Mediator nie ujawnia tego, co usłyszał osobom prywatnym ani instytucjom. Efektem pracy mediatora ze stronami jest spisana ugoda i protokół lub sprawozdanie. Protokół lub sprawozdanie zawierają jedynie informacje o tym, kto brał udział w mediacji, ile było spotkań mediacyjnych, gdzie się odbywały. Mediator nie zamieszcza nigdzie informacji o przebiegu mediacji.
Mediator powinien być zaakceptowany przez strony, nikt nie ma prawa narzucać wyboru mediatora. Każda ze stron ma prawo poprosić o zmianę mediatora. Proces mediacji kieruje się też pewnymi regułami i zasadami. Zostają one ustalone na początku wspólnego posiedzenia i zaakceptowane przez wszystkich uczestników mediacji. W przypadku braku akceptacji reguł i zasad mediacja nie może być przeprowadzona.
Mediator zobowiązany jest stale podnosić swoje kwalifikacje i umiejętności oraz posługiwać się posiadaną wiedzą zgodnie z dobrem i interesami obu stron.