Psycholog - Psychoterapeuta Wejherowo
Psychoterapia indywidualna osób dorosłych
Psychoterapia w nurcie psychodynamiczym to proces, który umożliwia dokonywanie oczekiwanych, trwałych i głębokich zmian w osobowości. Nurt ten skupia się na odkrywaniu i rozumieniu ukrytych, nieświadomych obszarów osobowości, które są przyczyna przeżywanych trudności.
Psychoterapia psychodynamiczna zajmuje się również leczeniem różnych zaburzeń osobowości, jak np. borderline czy narcystycznych
Wsparcie psychologa-psychoterapeuty może być pomocne i jest skuteczne w poprawie wielu sfer życia, w różnorodnych dziedzinach życia i przy różnego typu trudnościach.
Zapraszam do kontaktu indywidualnego, jeśli:
- Odczuwasz samotność
- Miewasz kryzysy emocjonalne
- Przeżywasz lęk, smutek
- Zmagasz się z depresją
- Zmagasz się z zaburzeniami nerwicowymi
- Miewasz ataki paniki, natrętne myśli
- Chcesz lepiej zrozumieć siebie
- Masz trudności w związku, lub w relacjach z ludźmi
- Przeżywasz żałobę po stracie bliskiej osoby
- Doświadczasz mobbingu w pracy
- Zmagasz się z wypaleniem zawodowym
- Masz problemy wychowawcze
Uważam, że decyzja o nawiązaniu kontaktu z terapeutą wymaga zazwyczaj siły, determinacji i dużej potrzeby i świadomości zmiany. Z tego też powodu proces terapeutyczny zazwyczaj zaczyna się od kilku spotkań wstępnych, tzw. konsultacji, w czasie których ogólnie omawiany jest obszar, w którym odczuwasz (doświadczasz) trudności. Po tych kilku spotkaniach wspólnie podejmujemy decyzję odnośnie kontynuowania tej formy pomocy i ustalamy jej zasady.
Podczas spotkań indywidualnych dbam o stworzenie bezpiecznej i wspierającej atmosfery, w której możesz przyjrzeć się swoim doświadczeniom, uczuciom, trudnościom i relacjom z innymi osobami.
Moją rolą jest zaproponowanie najlepszej dla Ciebie drogi, która pozwoli w możliwie krótkim czasie zobaczyć efekty w życiu.
Konsultacje w nurcie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach
Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach to określona filozofia rozumienia i traktowania drugiego człowieka oraz jego stosunku do świata. Na bazie tej filozofii buduje się strategie pomagania, w których kładzie się nacisk na poszukiwanie rozwiązań. Terapeuta razem z klientem dokładnie bada jego potrzeby, zasoby i mocne strony, dotychczasowe osiągnięcia i sukcesy, a także wyjątki od sytuacji problemowej. Klient przy pomocy terapeuty buduje obraz swojej preferowanej przyszłości, do której wspólnie poszukujemy dróg.
TSR jest terapią krótkoterminową
Zakłada się, że TSR jest terapią krótkoterminową, chociaż jej czas nie jest ograniczony do konkretnej liczba spotkań. Ilość spotkań jest ustalana indywidualnie z każdym klientem. Podczas spotkań staramy się tak wykorzystać czas aby możliwie szybko zakończyć terapię, jednak to klient decyduje czy jest na to gotowy.
Koncentracja na rozwiązaniach, a nie problemach
Podczas terapii wspólnie z klientem określamy potrzeby i cele, a następnie wspólnie poszukujemy sposobów na ich realizację. TSR jest terapią humanistyczną i koncentruje się na zasobach człowieka, czyli jego mocnych stronach, które można wykorzystać w drodze do oczekiwanej zmiany. Terapeuta poszukuje takich sposobów pracy z klientem, które są dostosowane do potrzeb i możliwości klienta.
Relacja terapeutyczna
Relacja klient — terapeuta jest równorzędna i opiera się na współpracy i partnerstwie. Terapeuta stanowi zasób dla klienta, który ma pomóc mu określić potrzeby, cele oraz możliwe sposoby ich osiągnięcia.
„Pacjenci znają rozwiązania swoich problemów. Oni tylko nie wiedzą, że je znają”
Psychoterapia Poznawczo-Behawioralna
Ta forma psychoterapii opiera się na identyfikacji, a następnie modyfikacji negatywnych wzorców myślowych. Jej skuteczność jest udokumentowana i potwierdzona badaniami. W psychoterapii poznawczo-behawioralnej koncentrujemy się na:
- podejściu poznawczym, czyli nauce identyfikowania i zmiany negatywnych schematów myślenia
- podejściu behawioralnym, czyli nauce jak modyfikować niepożądane zachowania
- w terapii zakłada się samodzielną aktywność ze strony klienta pomiędzy spotkaniami. Aktywnością tą może być: obserwacja i monitorowanie myśli, aktywizacja behawioralna, ćwiczenia redukujące stres i poprawiające samopoczucie
Korzyści korzystania z psychoterapii poznawczo-behawioralnej:
- rozwinięcie umiejętności radzenia sobie z trudnościami w życiu
- minimalizacja występujących objawów
- nauka sposobów zmiany, myślenia, odczuwania i działania
- głównym celem terapii jest poprawa funkcjonowania w przyszłości
Niektóre metody stosowane w terapii to:
- psychoedukacja
- konceptualizacja
- zapis myśli i rozpoznawanie zniekształceń poznawczych
- dialog sokratejski
- modelowanie, trening umiejętności społecznych
- eksperymenty behawioralne, ekspozycje