Wiele z nas zadaje sobie to pytanie. Nie istnieje jednak jednoznaczna odpowiedź na nie. Relacja z matką jest jedną z najważniejszych i jej niezmiennym elementem są wyzwania, szczególnie te komunikacyjne. Co więcej, często mamy też poczucie, że matki nadmiernie nas kontrolują, a wręcz trzymają w ryzach każdy aspekt naszego życia.
Dlaczego matka mi to robi?
Na początku spróbujmy odpowiedzieć na pytanie skąd może wynikać nadmierna kontrola ze strony matki. Otóż możliwych wyjaśnień jest wiele. Najczęściej to rezultat działania głębokiej troski. Matki obawiają się, że ich dziecko może spotkać coś złego, więc wkładają wszelkie wysiłki celem ochrony przed ewentualnymi zagrożeniami. Tym samym mają poczucie zapewnienia bezpieczeństwa zarówno sobie jak i dziecku.
Innym wyjaśnieniem mogą być doświadczenia z przeszłości bądź wzorce wychowania wyniesione z domu. Jeśli matka sama doświadczała nadmiernej kontroli, może przejawiać takie zachowanie w stosunku do swoich dzieci.
Na co mogę mieć wpływ w relacji z matką?
Choć czasem może się wydawać, że jesteśmy bezradne, to są aspekty na które mamy wpływ. Ważna jest nasza indywidulana postawa, nastawienie i sposób reagowania w różnych sytuacjach. Pamiętajmy, że możemy ustanawiać i utrzymywać granice, co będzie oddziaływać na respektowanie naszej przestrzeni osobistej. Ponadto kluczem jest odpowiednia komunikacja, która ma znaczący wpływ na jakość relacji.
Jak zatem znaleźć wspólny język z moją matką?
Porozumienie z nadmiernie kontrolującą matką może wydawać się niemałym wyzwaniem. Pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji o otwartości na dialog. Następnie warto przyjrzeć się temu w jaki sposób wyrażamy swoje myśli i potrzeby oraz czy posiadamy umiejętność aktywnego słuchania, zrozumienia i reagowania na potrzeby matki. Ważne, aby zdawać sobie sprawę, że proces ten wymaga cierpliwości i zaangażowania obu stron, a każdy krok może przyczynić się do budowania zdrowej relacji, opartej na wzajemnym szacunku i zrozumieniu.